Rozwój pracowników
budowanie innowacyjnego środowiska pracy
budowanie innowacyjnego środowiska pracy
Nawet w przypadku realizacji zadań bardzo prostych i powtarzalnych lub też ścisłego wypełniania założeń procedury, każdemu pracownikowi pozostają obszary, w których może on wykazywać swoją aktywność, mając jednocześnie poczucie współtworzenia produktu lub usługi. Są to obszary niezwykle istotne dla każdego przedsiębiorstwa: bezpieczeństwo pracy, jakość procesów i innowacyjność. We wszystkich wspomnianych dziedzinach każdy pracownik przez swoją postawę i zaangażowanie może wpływać na budowanie wysokiej kultury organizacyjnej. Dostrzeżenie i docenienie tych wysiłków wzmacnia wśród pracowników poczucie tożsamości organizacyjnej i wkładu w realizację celów przedsiębiorstwa.
Umacnianie poczucia wagi i roli każdego stanowiska w funkcjonowanie przedsiębiorstwa oraz zaangażowanie w budowanie kultury organizacyjnej każdego pracownika leży u podstaw skuteczności funkcjonowania oprogramowania SIEGA.
Jak zatrzymać wartościowych pracowników?
Rozwiązania zastosowane w aplikacji SIEGA kładą nacisk na odnotowywanie wszelkich inicjatyw i pomysłów pracownika, a także jego postawy w obszarze bezpieczeństwa i jakości pracy. Zastosowany został system punktowy dający pracownikom informację zwrotną odnośnie wagi określonych aktywności, jak również system motywujący ich do samodoskonalenia poprzez osiąganie kolejnych stopni rozwoju. Rozwiązania te zintegrowane z systemem oceny okresowej oraz wzmocnione przez system premii i nagród nieustannie stymulują zaangażowanie i kreatywność pracowników, wpływając na doskonalenie wszystkich procesów w firmie.
Badania przeprowadzone na grupie 1700 pracowników w kilkunastu różnorodnych zakładach wykazały ogromny wzrost kreatywności i świadomości pracowników po zastosowaniu rozwiązań SIEGA.
Oprogramowanie SIEGA umożliwia przeprowadzenie badań każdego pracownika fizycznego w takich obszarach jak:
Wiedza która płynie z przeprowadzonych badań umożliwia dostosowanie programu szkoleniowo-rozwojowego oraz pozwala na właściwe dopasowanie kompetencyjne pracowników. Wyniki testów ułatwiają również proces wyboru liderów zmianowych we wszystkich obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Niemal każdy potrzebuje informacji zwrotnej czy sposób wykonywania przez niego pracy jest właściwy. Ocena powinna być jednak obiektywna i merytoryczna. Nie może opierać się jedynie na odczuciach przełożonego ani kryteriach wydajnościowych. Aby spełnić te warunki, musimy mieć dostęp do wszystkich aktywności pracowników, tak do wszelkich inicjatyw i pozytywnych zachowań, jak i do zdarzeń oraz incydentów z udziałem pracownika. Nade wszystko proces oceny powinien być częścią systemu rozwoju pracownika, a zatem ocena powinna mieć motywujący wpływ i stymulować pracowników do rozwoju.
Każdy pracownik na bieżąco otrzymuje informacje, na jakim etapie się znajduje i jakie są oczekiwania w stosunku do jego rozwoju zawodowego. Wiedza ta pozwala również kierownictwu firmy dostosowywać system szkoleń indywidualnych i grupowych, a także reagować na bieżące potrzeby organizacji.
Zdecydowanie tak! Badania dowodzą, że wdrożenie systemu pobudzania pracowników do kreowania drobnych, nisko-kosztowych zmian i inicjatyw Kaizen przekłada się finalnie na stworzenie innowacyjnego miejsca pracy, gdzie inicjatywy i innowacje dotyczą obszarów takich jak produkt końcowy, sposoby dystrybucji, procesy produkcyjne czy też rozwiązania organizacyjne, a zatem mających bezpośredni wpływ na sukces przedsiębiorstwa na rynku. A zatem: zaangażuj wszystkich pracowników do rozwoju swojego biznesu!